Tanışma ve İlk Değerlendirme

İlk Tanışma ve İlk Değerlendirmemiz Nasıl Yapılır

Bizimle ilk görüşmeye geldiğinizde, çocuğunuzla ilgili bilgi ve değerlendirme ile birlikte sizin endişeleriniz, merak ettikleriniz ve sürecin yarattığı stres hakkında da sohbet ediyoruz.

Akademik Adım’ın kapısından girdiğiniz ana kadar yaşadığınız sıkıntılar,deneyimler, hedefleriniz ve beklentileriniz, yol haritamızın en önemli ip uçlarını ve başlangıç noktasını oluşturmaktadır.

Doğru değerlendirme sonuçları çocuk ve ailesi için gerekli hizmetlerin planlanmasındaki en önemli basamağı oluşturmaktadır. Bu nedenle ilk görüşmede yapılan kaba değerlendirmenin sonuçları, ebeveynlerle açıklıkla paylaşılmakta ve daha ayrıntılı değerlendirme ailenin isteği ile bir sonraki oturumlar için planlanmaktadır.

Ailelerimizin Beklentileri;

23 yıldır birçok aile ve çocuk için hizmet üreten bir kurum olarak karşımıza çıkan ilk soru ile başlamak çok anlamlı olacaktır. Ne zaman biter? Düzelir mi? Soru çok basit ama anlamı çok büyük ve her ailenin mutlaka sorduğu bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aileler haklı olarak özel eğitim hizmetinin ne kadar süreceğini ve ilerlemeyi görmeye ne zaman başlayacaklarını bilmek istediklerini ilk görüşmede mutlaka ifade etmektedir. Bu nedenle ilk görüşmenin en önemli kısmında, ailelerin sonuçları etkileyen faktörlerin farkında olmaları ve gerçekçi beklentiler oluşturmaları için doğru bilgilendirme yapmayı çok önemsemekteyiz. Tüm çocuklar, aynı oranda ilerleme kaydedemezler. Özel eğitim hizmetinde hedeflerin belirlenebilmesi ve başarının nasıl ölçüleceği son derece önemlidir.

Çocukların ne kadar hızlı ilerleme kaydettiği, zorlukların karmaşıklığına ve sorunun ne kadar süre boyunca kök salmış olduğu ile bağlantılıdır. Çocuğun yaşı, sorunun şiddeti, özel eğitim hizmetinin süresini ve sıklığını etkilemektedir. Olumlu etkilerden biri ve en önemlisi destekleyici ve ilgili bir aileye sahip olmaktır.

Aile en önemli ayaktır. Ailelerin eğitim seanslara katılması ve eğitim programının bir bölümünde görev alması çocuğun yaşına ve hizmetin niteliğine bağlı olarak değişmektedir. Çocuğun özel eğitim hizmetinden en iyi şekilde faydalanabilmesi için ailelerin çocuğu yakından izlemesi ve hangi beceriler üzerine nasıl çalışıldığını bilmesi önemlidir.